ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2

diabetolog

Cukrzyca typu 2 to najczęściej występujący typ cukrzycy na świecie. Dotyczy ona głównie osób dorosłych. Jej przyczyny mogą być zarówno genetyczne, jak i środowiskowe. Do pierwszej grupy należy upośledzenie wydzielania insuliny. Druga z nich to otyłość, zwłaszcza o typie brzusznym. Na ten czynnik ryzyka cukrzycy możemy wpłynąć samodzielnie, dbając o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną.

Cukrzyca typu 2, w przeciwieństwie do 1 typu występującego głównie u dzieci, ma przebieg powoli postępujący. Na początku, gdy stężenie glukozy nie jest jeszcze wysokie, choroba nie daje żadnych objawów. Dlatego ważne jest profilaktyczne wykonywanie oznaczania stężenia glukozy, szczególnie u osób z otyłością. W miarę postępu cukrzycy mogą wystąpić m.in. wzmożone pragnienie, osłabienie czy skłonność do infekcji.

Leczenie cukrzycy typu 2 powinno być kompleksowe i oparte zarówno na środkach farmakologicznych, jak i modyfikacji stylu życia. Osoby z cukrzycą często chorują na nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemię. Wówczas należy leczyć także choroby współistniejące, by zapobiec wystąpieniu groźnych powikłań.

Related Tags