ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1

cukrzyca

Cukrzyca – opis jednostki chorobowej

Cukrzyca typu 1 to choroba, która dotyczy głównie dzieci i młodych dorosłych. Stanowi ok. 10% cukrzycy i należy do grupy chorób autoimmunologicznych. Choć nie jest chorobą dziedziczną, to wystąpienie w rodzinie tego typu cukrzycy zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania u kolejnych jej członków.

Cukrzyca typu 1 wywołana jest przez tzw. autoprzeciwciała, czyli przeciwciała produkowane przez organizm. Niszczą one komórki trzustki, które wytwarzają insulinę. Przyczyny występowania cukrzycy tego typu u konkretnych osób nie są znane. Nie istnieje sposób leczenia, który mógłby uchronić przed zachorowaniem.

Cukrzyca u dzieci i młodych dorosłych manifestuje się nagle. Często pierwsze objawy to kwasica ketonowa oraz śpiączka ketonowa. Do manifestacji cukrzycy należą: wysokie pragnienie, oddawanie dużych ilości moczu, także w nocy, chudnięcie i senność.

Cukrzyca typu 1 leczona jest głównie insuliną. Osoby z cukrzycą muszą również przestrzegać specjalnej diety opartej na tzw. wymiennikach węglowodanowych, służących do liczenia ilości węglowodanów w posiłkach oraz dopasowywaniu ich do podawania insuliny.

Related Tags